הפסקת הריון ספונטנית – הפלה טבעית

הפלה טבעית היא אירוע של אובדן הריון במהלך 20 השבועות הראשונים להריון. הפלה טבעית היא אירוע שכיח ביותר, ונשים רבות ביותר עוברות אותו. הסיבות להפלה רבות ושונות, אך חשוב להדגיש כי ברוב המקרים הפלה טבעית נגרמת כתוצאה מגורמים שעליהם אין לבני הזוג שליטה, כלומר שכל נסיון “להאשים את עצמך” יהיה בדרך כלל חסר כל ביסוס.

החל משבוע 7 להריון ניתן בדרך כלל לזהות דופק אצל העובר במהלך בדיקת אולטרה-סאונד, ואז גם יורדת ההסתברות להפלה טבעית בצורה משמעותית ביותר. אובדן של הריון לאחר 20 שבועות אינו מוגדר עוד כהפלה טבעית.
שכיחות הפלות טבעיות

כ-15% מכלל ההריונות יסתיימו בארוע הפלה טבעית ספונטני. מספר זה אינו כולל ביציות מופרות שאבדו עוד לפני שהאישה מגלה כי היא בהריון, כלומר במהלך השבועיים שמיד לאחר הביוץ, ולכן רוב ההפלות הטבעיות כלל אינן מאובחנות ככאלה. בסך הכל מגיע אחוז ההפלות הטבעיות על פי המחקרים ל-30% עד 50%.
גורמים להפלה

50% עד 70% ממקרי אובדן ההריון בשליש הראשון נגרמים מפגמים כרומוזומליים אקראיים בביצית או בזרע שהפרה אותה, המונעים מן ההריון מלהתפתח כראוי. במקרים אחרים הבעיה נובעת מתקלה בשלבים הראשונים של התמקמות הביצית ברחם, או של התפתחות העובר הראשונית. הסיבה להפלה נשארת בדרך כלל כתעלומה, מאחר ואין הצדקה לבצע מחקר מעמיק על הסיבות להפלה אלא אם נוצר דפוס של הפלות חוזרות אצל האישה. גם לאחר בדיקה נשארים מקרי הפלה טבעית רבים ללא הסבר.
גילוי ההפלה

ישנן מספר דרכים לגלות כי ארעה הפלה טבעית:

* דימום
דימום הוא ברוב המקרים הסימן הראשון להפלה. עם זאת, חשוב לזכור כי דימום הוא תופעה שכיחה גם בתחילתם של הריונות רגילים, ולכן אין הם מהווים סימן בטוח לכאן או לכאן. בכל מקרה, יש לפנות לרופא עם הופעת דימום.
* לא נצפה שק הריון
בבדיקת אולטרה-סאונד לא מתגלה שק הריון (בשלב בו כבר אמור שק ההריון להראות).
* זיהוי שק הריון ללא עובר בתוכו
בבדיקת אולטרה-סאונד מתגלה שק הריון, אך בתוכו לא נראה עובר (בשלב בו כבר אמור העובר להראות). מצב זה מאפיין מצבים של בעיות כרומוזומלית בעובר.

גורמי סיכון להפלה

קיימות מספר סיבות המגבירות את הסיכון שלך להפלה טבעית:

* גיל מבוגר
ככל שגילך מתקדם יותר, כך גוברים סיכוייך לחוות הפלה טבעית, כאשר אחת הסיבות לכך היא הסיכוי ההולך וגובר עם הגיל לעובר עם בעיות כרומוזומליות. הסיכוי להפלה בגיל 40 כפול מהסיכוי להפלה בגיל 20.
* היסטוריה
אם יש לך היסטוריה של מעל שני הריונות שהסתיימו בהפלה טבעית, אז סיכוייך לאבד הריון נוסף גבוהים יותר. גם אם יש לך היסטוריה של הריון בו התגלו בעיות כרומוזומליות בעובר מגביר את סיכוייך להפלה.
* מחלות
מחלות מסויימות מהן סובלת האישה עלולות להגביר את הסיכויים להפלה טבעית.
* בעיות ברחם או צוואר הרחם
בעיות מסויימות ברחם או בצוואר הרחם עלולות לגרור סיכוי מוגבר להפלה.
* זיהומים
זיהומים מסוגים שונים עלולים להגביר את הסיכוי להפלה.
* עישון, שתיה וסמים
עישון כבר, שתיית אלכוהול מוגזמת וצריכת סמים מגבירים את הסיכויים להפלה.
* תרופות
תרופות מסויימות הוגדרו כמסוכנות בזמן הריון.
* רעלים
חשיפה לזיהום סביבתי עלולה להגביר את הסיכויים להפלה.