הפסקת הריון – הפלה מלאכותית

בישראל מבוצעות מדי שנה כ-20 אלף הפסקות הריון חוקיות, ונראה כי מספר דומה של הפסקות הריון מבוצע בצורה בלתי חוקית בקליניקות פרטיות.
קריטריונים להפסקת הריון

על פי חוקי מדינת ישראל, ישנן מספר סיבות בגללן ניתן לבצע הפסקת הריון (הפלה מלאכותית) בצורה חוקית. הסיבות המוכרות בחוק הן:
* האשה היא למטה מגיל 18 או מלאו לה 40 שנה.
* ההריון נובע מיחסים אסורים לפי החוק הפלילי (אונס או גילוי עריות) או שהוא מחוץ לנישואין.
* הוולד עלול להיות בעל מום רפואי או נפשי.
* המשך ההריון עלול לסכן את חיי האשה או לגרום לאשה נזק גופני או נפשי.

החוק מגדיר כי הפסקת הריון חייבת להיות לאחר ‘הסכמה מודעת’ של האשה להפסקת הריון. ההסכמה חייבת להיות בכתב, לאחר שהוסברו לה הסיכונים הגופניים והנפשיים הכרוכים בהפסקת ההריון. אישה או נערה שנכנסו להריון מחוץ לנישואין, יכולות לקבל אישור לעבור הפסקת הריון גם ללא ידעת ההורה או המבוגר האחראי עליה.

הפסקת הריון תבוצע בבית חולים שהוסמך לכך על-ידי משרד הבריאות.

דרכים להפסקת הריון:
הפסקת הריון באמצעות תרופה
שאיבת הריון – גרידה
גרימת לידה
הפסקת הריון ספונטנית – הפלה טבעית

מימון הפסקת ההריון
כפי שנאמר, הסיבות שהוזכרו מאפשרות לבצע הפסקת הריון באופן חוקי, אך רק חלקן מזכות במימון מסל הבריאות. הסיבות המזכות במימון הן:
* האשה היא למטה מגיל 18
* הוולד עלול להיות בעל מום רפואי או נפשי.
* המשך ההריון עלול לסכן את חיי האשה או לגרום לאשה נזק גופני או נפשי.
* חיילת שנכנסה להריון בזמן שירותה הצבאי, לה יממן הצבא הפסקת הריון אחת

בשאר המקרים (המהווים את רוב המקרים) תאלץ האישה לשאת בעצמה בעלות הפסקת ההריון מאחר והיא איננה כלולה בקריטריונים של סל הבריאות. המקרים הנפוצים הם:
* נשים פנויות שנכנסו להריון (רווקות, גרושות ואלמנות)
* נשים שנכנסו להריון מחוץ לנישואין
* נשים נשואות שאינן מעוניינות בילד בשלב זה.

כדאי לדעת כי כיום ישנם ביטוחי בריאות פרטיים שונים הכוללים גם השתתפות בהפסקת הריון במקרה הצורך, ולכן כדאי להיות מודעים לכך בעת רכישת הפוליסה.
עלות הפסקת הריון בבית חולים ציבורי היא עד 1227 ש”ח להפלה רגילה (עד סוף שבוע 12 להריון), ו-2348 ש”ח להפלה מאוחרת יותר הדורשת אישפוז. בבתי חולים פרטיים המחירים יכולים להיות גבוהים הרבה יותר.

ועדה להפסקת הריון
על מנת לבצע הפסקת הריון יש לפנות אל אחת הועדות הרפואיות להן הוענקה הסמכות לאשר הפסקת הריון. הפניה יכולה להיות אל כל ועדה בארץ, ללא תלות במקום המגורים של האישה. וועדה מסוג זה תהיה מורכבת בדרך כלל מעובדת סוציאלית, רופא נשים ורופא נוסף. עלות הפניה לועדה היא 281 ש”ח, למעט קטינות וחיילות הפטורות מתשלום זה.
האישה עצמה לא חייבת להופיע בפני הוועדה, מאחר ואין התייחסות בחוק לרצונה של האישה, אלא רק לנסיבות ההריון. האישה יכולה להציג את המסמכים הדרושים לעובדת הסוציאלית, וזו תציג אותם לודעה. יש להציג לועדה תעודת זהות של האישה, וטופס בדיקת אולטרה סאונד המוכיח קיום שק הריון.
הועדות מאשרות את רובן המכריע של הבקשות המגיעות אליהן (98% מן הבקשות על פי נתוני משרד הבריאות), אך לעיתים נדרשת דרך ארוכה של שכנועים, לחצים ובקשות כדי לזכות באישור זה. בעיה נוספת היא שועדות הפסקת הריון אינן מתכנסות בתדירות גבוהה – פעם עד שלוש פעמים בשבוע, מצב היוצר לעיתים תורים ארוכים.
הפסקת הריון מאוחרת

על-פי החוק אין לבצע הפסקת הריון לאחר השבוע ה-24 להריון, מאחר ובזמן זה מוגדר העובר כבר-חיים, אלא במקרה בו אובחן אצל העובר מום עוברי בבדיקת אולטרה סאונד או בדיקת מי שפיר.

המידע בנושא הפלות הינו מאתר יולדת