חוק התיישנות?

בפורום זה ניתן לשאול שאלות משפטיות שעוסקות באלימות ובאלימות מינית בפרט, הייעוץ בשלב הראשוני יתבסס על ידע וניסיון של חברי הפורום, ובהמשך ננסה לאתר עורכות דין שיסכימו לקחת על עצמן את הסיוע הנ"ל בהתנדבות.

הנהלת הפורום, והמגיבים בפורום אינם לוקחים אחריות משפטית או שאינה משפטית על התשובות הניתנות בפורום.

המנהלים: מיכלל, לימור עמית פנקר

נושה

חוק התיישנות?

הודעהעל ידי נושה » ד' ספטמבר 02, 2009 7:56 pm

מבירורים שערכתי - הבנתי שעבור תיקפה מינית שחוו ילדים בגל הרך - הכוונה לגיל 4-5 ישנה אשפרות להתלונן עד גיל 27 ופה לא מחשק חוק ההתיישנות. האפשרי? יש תנאים להגשת תלונה במקרה הנ"ל ? מה אני אמורה לעשות במידה ואני כן רוצה להתלונן על תיקפה מינית שעברתי בגיל 4?

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

Re: חוק התיישנות?

הודעהעל ידי מיכלל » א' ספטמבר 06, 2009 4:56 pm

נושה יקרה ! אני,מיכל, ועוסקת בתחום ליווי בהליך הפלילי,אם את מרגישה שנכון לך כעת להגיש תלונה- אני ממליצה לך ללכת עם הרגשתך וכן לפנות תחילה למרכז סיוע,ע'מ שתהיי מלווה,גם אם חל חוק ההתישנות כל תחנת משטרה מחויבת לקבל את תלונתך,'לתפור' את התיק- ז'א לתחקר את מי שצריך ולגבות עדויות ממי שצריך,ואז המשטרה שולחת את התיק לפרקליטות- ושם מחליטים אם חל חוק ההתישנות, השאלה לגביך אם חל החוק-מה גילך היום ,מה קירבת הפוגע אליך,האם היו בשנים האחרונות הערות/הצקות כלשהן,,,,לפעמים יש פירצה שכן ניתן[עם אישור מפרקליטות המדינה]לנהל תיק,ויש נפגעות שיודעות מראש שאין זיכוי שאכן יוגש כתב אישום- אך גם ההליך במשטרה,ועי'כ הוא נקרא לחקירה,ומרגיש מאוים,אינ מאד מחזקת אותך -ללכת לפי ליבך,להתיעץ,לדבר, ולהחליט- מה נכון לך. בהערכה רבה,מיכל.

נושה

הודעהעל ידי נושה » א' ספטמבר 06, 2009 10:29 pm

היי מיכל , קודם כל תודה לך על התמיכה.
שנית עברו מאז 21 שנים, היום אני בת 25 . אותו אדם עדיין מסתובב חופשי ברחוב, מבחינה מנטלית שכלית ונפשית יש לו סוג של פיגור, אינני יודעת לאבחן זאת במדיוק. אני לא יודעת להגיד אם הוא היה פעם במוסד סגור או שיש ארגון שתומך בו. אלה הם הפרטים שיש לי לתת. כמובן שאני מכירה את שמו אך אין לי מעבר לזה שום מידע לגבי הבן אדם

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

הודעהעל ידי מיכלל » ב' ספטמבר 07, 2009 10:54 am

הי נושה, כן,אך האם יש בינכם קירבה משפחתית?
מיכל

נושה

הודעהעל ידי נושה » ב' ספטמבר 07, 2009 10:57 am

לא , לשמחתי אין בינינו שום קרבה משפחתית.
יש איזזו שהיא דרך שאנ י אוכל ליצור עימך קשר כדי שאוכל לפרט מולך יותר ספציפי לא הייתי רוצה לעשות זאת על דפי האינרטנט(אם זה אפשרי בכלל)

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

הודעהעל ידי מיכלל » ב' ספטמבר 07, 2009 11:02 am

נושה,
שלחתי לך הודעה לפרטי...
מיכל

שי מתנה
משתמש פעיל
יצירת קשר:

הודעהעל ידי שי מתנה » ג' אוקטובר 06, 2009 1:08 pm

לפי מיטב ידיעתי, רק אם יש קירבה משפחתית בין התוקף לנפגעת יש הארכה של זמן חוק ההתיישנות, בזמנו רצו לשנות חוק זה בכנסת, אך אין לי מושג אם שינו, שאר התקיפות היו: 10 שנים מגיל 18 בערך. על תקיפות בילדות של לא קרובי משפחה.
שי
שי שמאוד אוהבת בעלי חיים

סמל אישי של המשתמש
אתנה
משתמש פעיל

תיקון לשי

הודעהעל ידי אתנה » ג' אוקטובר 06, 2009 3:07 pm

נושה היקרה,
אני לא פרקליטה ולא עברתי שום התמחות מקצועית, כפי שמיכלל ודאי עברה כדי ללוות מתלוננות, אבל אני כן מתחבטת בנושאים דומים לשלך ואני אשה יסודית... :) אז ביררתי, ולמיטב הבנתי, על פי חוק, נפגעי עבירות מין שהותקפו בהיותם קטינים, יכולים להתלונן על כך לא רק עשר שנים אחרי האירוע - (זהו החוק לגבי כל פשע אחר) - אלא עשר שנים אחרי גיל 18. זהו הפירוש של הארכת תקופת ההתיישנות לגבי עבירות מין (אינוס, בעילה אסורה בהסכמה, מעשה סדום ומעשה מגונה) בקטינים: ההתיישנות נכנסת לתוקף רק בגיל 28. (אם את מדברת על תביעה אזרחית, ההתיישנות נכנסת לתוקף כבר בגיל 25, אבל בכל מה שנוגע להליך הפלילי, אם הבנתי נכון, את עדיין על הסוס, ויכולה להתלונן בשלוש השנים הקרובות).

לגבי עניין הקרבה המשפחתית, מה שנאמר לך כאן לא לגמרי מדויק, למיטב ידיעתי. לא הקרבה הביולוגית חשובה אלא השאלה היא אם התוקף היה עבורך מה שהחוק מגדיר "אחראי על קטין או חסר ישע". הורה זאת דוגמה טובה, אבל גם מטפל או, אהם, מורה (זה הסעיף שרלבנטי אליי). זה תקף, אגב, לא רק כשאת נפגעת בהיותך קטינה אלא עד גיל 21. העניין המרכזי הוא טיב הקשר בין התוקף ובינך. במקרה כזה, יש הארכה של עוד עשר שנים, תקופת ההתיישנות (של עשר שנים) מתחילה להימנות ביום ההולדת ה-28 שלך, והעבירה לא תתיישן עד גיל 38. אם זאת, גם במקרה הזה (גילוי עריות, למשל), התיק נחשב "חלש" יותר אם את מתלוננת אחרי גיל 28, ולא ניתן להרשיע ללא "חיזוק" לגרסתך (אני חושבת שבזה הם מתכוונים ליומן שכתבת, מישהו שסיפרת לו ויכול להעיד על כך, מתלוננות נוספות, הרשעות קודמות בעבירות מין וכדומה). בנוסף, במקרה שהתלוננת אחרי גיל 28, לא יוגש כתב אישום אלא באישור היועץ המשפטי לממשלה.

דיון ממצה עם קישורים מועילים למיטיבי לכת אפשר למצוא באתר של איגוד מרכזי הסיוע:
http://www.1202.org.il/template/default ... &maincat=5
והנה ההגדרה בחוק:
חוק העונשין, תשל"ז-1977 סעיף 368א:
========================================
"אחראי על קטין או חסר ישע" - כל אחד מאלה:
(1) הורה או מי שעליו האחריות לצרכי מחייתו, לבריאותו, לחינוכו או לשלומו של קטין או של חסר ישע - מכוח דין, החלטה שיפוטית, חוזה מפורש או מכללא, או מי שעליו האחריות כאמור לקטין או לחסר ישע מחמת מעשה כשר או אסור שלו.

חוק העונשין, תשל"ז-1977 סעיף 354:
========================================
סייג להתיישנות עבירות מין בקטין [תיקון: תשנ"ו, תש"ס(5), תשס"א(5), תשס"ג(3), תשס"ה(3)]
(א) בעבירות המנויות בסעיף קטן זה, שנעברו בקטין, יחל מנין תקופת ההתיישנות ביום שמלאו לו עשרים ושמונה שנים; ואולם אם חלפו עשר שנים מיום ביצוע העבירה - לא יוגש כתב אישום אלא באישור היועץ המשפטי לממשלה -
(1) עבירה לפי סעיף 351;
(2) עבירה שעבר האחראי על הקטין כהגדרת "אחראי על קטין או חסר ישע" בסעיף 368א והוא אינו בן משפחה כהגדרת "בן משפחה" בסעיף 351(ה) והיא אחת מן העבירות הבאות:
(א) אינוס - לפי סעיף 345;
(ב) בעילה אסורה בהסכמה - לפי סעיף 346(א);
(ג) מעשה סדום - לפי סעיף 347(א) או (ב);
(ד) מעשה מגונה - לפי סעיף 348(א), (ב), (ג1) או (ד).
(א1)הוגש כתב אישום, לפי סעיף קטן (א), בעקבות תלונה שהוגשה למשטרה לאחר שמלאו לנפגע העבירה עשרים ושמונה שנים, לא יורשע אדם על סמך עדות יחידה של נפגע העבירה, אלא אם כן יש בחומר הראיות דבר לחיזוקה; כלל כתב האישום גם עבירה שלא כאמור בסעיף קטן (א), תחול הוראת סעיף קטן זה רק לענין עבירה כאמור בסעיף קטן (א).
(ב) הוראות סעיף קטן (א) יחולו גם על מעשה שנעשה לפני יום י"ט באב התש"ן (10 באוגוסט 1990) ובלבד שנתקיימו כל אלה:
(1) המעשה היה עבירה לפי סימן זה כנוסחו בעת עשייתו;
(2) אילו נעשה המעשה לאחר היום האמור היה מהווה עבירה לפי סעיף 351;
(3) העבירה טרם התיישנה לפי סעיף 9 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982.
(ג) (1) בעבירות המנויות בסעיף קטן זה, שנעברו בקטין, בידי מי שמלאו לו חמש עשרה שנים, והוא אינו האחראי על הקטין כאמור בהגדרה "אחראי על קטין או חסר ישע" שבסעיף קטן (א)(2), או בן משפחה בהגדרתו באותו סעיף קטן, יחל מנין תקופת ההתיישנות ביום שמלאו לקטין שמונה עשרה שנים; ואולם אם חלפו עשר שנים מיום ביצוע העבירה - לא יוגש כתב אישום אלא באישור היועץ המשפטי לממשלה.
(2) ואלה העבירות:
(א) אינוס - לפי סעיף 345;
(ב) מעשה סדום - לפי סעיף 347(ב);
(ג) מעשה מגונה - לפי סעיף 348(א), (ב) או (ג 1).
(ד) הוגש כתב אישום, לפי סעיף קטן (ג), בעקבות תלונה שהוגשה למשטרה לאחר שחלפו עשר שנים ממועד ביצוע העבירה או לאחר שמלאו לקטין 18 שנים, לפי המאוחר, לא יורשע אדם על סמך עדות יחידה של נפגע העבירה אלא אס כן יש בחומר הראיות דבר לחיזוקה; כלל כתב האישום גם עבירה שלא כאמור בסעיף קטן (ג) תחול הוראת סעיף קטן זה רק לענין העבירה כאמור באותו סעיף קטן.
(ה) הוראות סעיף קטן (ג) יחולו גם על עבירה שביום כניסתו לתוקף של חוק העונשין (תיקון מס' 84), התשס"ה-2005 32, טרם התיישנה לפי סעיף 9 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982, לפי הדין שחל עליה ערב המועד האמור.

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

הודעהעל ידי מיכלל » א' אוקטובר 11, 2009 1:16 pm

נכון, אך יש לזכור כי ליועץ המשפטי יש מקום לשקול דעת,כך שלא הייתי ממהרת לפסול הגשת תלונה 'רק' לפי החוק היבש,ולעיתים הפוגע מפיל עצמו,באמירה כזו או אחרת,אני מאד ממליצה להתייעץ ישירות עם עורכת דין המבניה בתחום, בהצלחה,מיכל

חזור אל “יעוץ משפטי”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 13 אורחים