הטרדה מינית בעבודה

בפורום זה ניתן לשאול שאלות משפטיות שעוסקות באלימות ובאלימות מינית בפרט, הייעוץ בשלב הראשוני יתבסס על ידע וניסיון של חברי הפורום, ובהמשך ננסה לאתר עורכות דין שיסכימו לקחת על עצמן את הסיוע הנ"ל בהתנדבות.

הנהלת הפורום, והמגיבים בפורום אינם לוקחים אחריות משפטית או שאינה משפטית על התשובות הניתנות בפורום.

המנהלים: מיכלל, לימור עמית פנקר

פטרפן

הטרדה מינית בעבודה

הודעהעל ידי פטרפן » ד' נובמבר 26, 2014 1:32 pm

היי, אני רוצה להתיעץ לגבי הטרדה מינית שחוויתי לפני כשנתיים בעבודה הקודמת שלי, ע"י הבעלים של החברה בה עבדתי.
לפני כשנתיים התלחתי לעבוד במקום עבודה חדש, שבו הבעלים של החברה הטריד מינית את הבנות במשרד. לפעמים במילים בעלות אופי מיני, ולפעמים בליטוף או מגע לא במקום.
כשהבנתי את זה, חשבתי שלי זה לא יקרה, כי אני לא מתקרבת אליו, לא מדברת איתו, ולא נחמדה אליו אפילו. ממש מתעלמת מקיומו למרות שהוא הבעלים.
אבל מהפחד שאולי כן יקרה משהו כזה, ומכיוון שאת חלק מההטרדות שהוא עשה לבנות אחרות הוא עשה בנוכחותי אפילו, החלטתי להקליט שיחה שלי עם אחת העובדות שם (המזכירה) לגבי המעשים שלו,
שבשיחה איתה אמרתי לה שהיא חייבת להגיד לו שזה לא נעים לה ושיפסיק ושאני היתי מגיבה.. (בדיעבד הכי קל להגיד "אני היתי עושה ככה..." ).
יום אחד ירדתי להפסקה סיגריה עם אחת העובדות, ועמדנו ליד הכניסה לבניין ודיברנו בנינו. הבעלים של החברה, שגם היה בהפסקת סיגריה וישב רחוק מאיתנו, סיים לעשן, התקרב אלי,
ליטף לי את הבטן מלמעלה כלפי מטה, בביטחון מלא שאפילו לא הגבתי, ואז הוא המשיך ללכת ונכנס לבניין.
לא הגבתי. לא באותו הרגע, ולא אחרי שעיכלתי את מה שהוא עשה.
זה הטריף אותי. כי עברתי אונס בגיל צעיר יותר ולא עשיתי עם זה כלום. שתקתי. ושוב נכנסתי לאותו לופ שבו אני שותקת. ולא סתם שותקת, אלא מריצה מליון מחשבות בראש על איך אני הולכת ומקללת אותו בצעקות במשרד ליד כולם ומשפילה אותו,
מליון מחשבות על איך אני שופכת עליו כוס תה רותח, מליון מחשבות על איך אני לא שותקת שוב ומגיבה. וכל דרך נראתה לי הגיונית העיקר להגיב. ולא הגבתי.
היתי מגיעה יום יום לעבודה מתחמקת ממנו ולא מבינה למה הוא חשב שהוא יכול?! מי נתן לו את הזכות?! אני אפילו לא יוצרת איתו קשר עין. כי אני יודעת שהוא כזה.
אחרי שזה קרה גם לי, היתה לי שיחה עם המזכירה והחברה שהיתה איתי באותו היום שהוא נגע בי, וניסינו לשכנע את המזכירה בלי לספר לה על המקרה שלי, שהיא צריכה ללכת לדבר עם המנהלת משאבי אנוש,
שתדבר איתו מבלי להזכיר שמות. והמזכירה באמת הלכה לדבר עם מנהלת משאבי אנוש, שאמרה שהיא תדבר איתו על העניין. וקצת אחרי זה כבר פוטרתי.
עבדתי שם כ-9 או 10 חודשים לא זוכרת בדיוק. כשהלכתי לקחת את המשכורת האחרונה, הביאו לי מסמך לחתום עליו שבו אני כביכול מאשרת שקיבלתי הכל ושאין לי תלונה נגד החברה וכו'... כמובן ששאלתי אם אני חייבת לחתום על זה, ואמרו לי לא, אז לא חתמתי!

במהלך הזמן הזה מאז ועד היום הסיפור הזה הציף אותי לא מעט פעמים. אמרתי לעצמי מה הבעיה אני כבר לא עובדת שם, פשוט אלך לשם פיזית ואגיד לו מה אני חושבת עליו, ליד כולם! העיקר לא לשתוק שוב.
מה הוא יעשה לי. יפטר אותי שוב?! הוא יכול רק להתעצבן ולהתבייש בעצמו. אבל לא באמת היה לי את האומץ להתמודד עם זה ולעשות משהו. אז השתקתי את זה וניסיתי להמשיך הלאה.

בכל אופן היום אני עובדת בחברה אחרת שממש טוב לי בה,
ולאחרונה התחלנו לעבוד עם החברה הקודמת שלי. סוג של לקדם אותם. מה שממש מקשה עלי לשכוח את הסיפור הזה!!
גם כי מתנהלות פה פגישות עם אנשים מטעם החברה הקודמת, וגם כי מדברים עליהם כל הזמן וזה לא מרפה ממני.
והחלטתי שאני לא רוצה לשתוק יותר. שאני לא רוצה לתת לזה לעבור. שנמאס לי שאנשים כמוהו באים, עושים מה שהם רוצים בלי לדעת מה ההשלכות של המעשים שלהם,
ואני צריכה להזכר כל הזמן בזה ששוב אני שותקת ולבכות באמצע היום עבודה שלי או להיות עצבנית ועצובה כל הזמן.
למה שאני יזכר בו ויהיה כל הזמן עצובה?!
הרי הוא לא יושב בבית או במשרד וחושב עלי ומתבאס נכון? אני זו שסוחבת את זה ונזכרת בשנים אחורה כמה קל להשתיק אותי וכמה אני לא מגיבה לדברים האלה. ואז אני כועסת על עצמי כל כך ומאשימה את עצמי.
ואז אני שוב מפנה את הכעס אליו ובא לי להחזיר לו! וככה הפינג פונג הזה ביני לבין עצמי נמשך כבר כמה שבועות.
והחלטתי שאני רוצה לתבוע אותו, להתלונן נגדו, או כל דבר אפשרי שיפגע בו בחזרה. אני מודה. אני רוצה נקמה. חוקית, אבל חייבת להגיב הפעם.

מה ניתן לעשות?

(אגב, שיתפתי את המנהל שלי במקום העבודה הנוכחי, והוא נתן לי תמיכה מלאה למרות שאנחנו עובדים איתם, לפעול בכל דרך שארצה, ושיש לי את הגב של החברה הנוכחית שלא אפחד על המקום שלי בגלל העניין הזה.
כי בהתחלה חששתי שאני יורה לעצמי ברגל.. בגלל שאנחנו עובדים איתם עכשיו.)

פטרפן

אגב, אני כמעט בטוחה

הודעהעל ידי פטרפן » ד' נובמבר 26, 2014 1:48 pm

אני כמעט בטוחה שהחברה הקודמת שעבדתי בה לא יודעים שאני עובדת עכשיו בחברה שמקדמת אותם היום.

סמל אישי של המשתמש
לימור עמית פנקר
יועצת משפטית, מסל"ן

Re: הטרדה מינית בעבודה

הודעהעל ידי לימור עמית פנקר » ב' דצמבר 01, 2014 9:12 am

פטרפן שלום רב,
אני מאוד שמחה שאת בוחרת באתר הזה כדי להציף את הדברים, ואני מאוד שמחה שאת לא רוצה לשתוק יותר, ומוכנה לפעולה ואפילו גייסת את הממונים הנוכחיים.
בדיוק למקרים מסוג זה, קיימת האפשרות של ניהול הליכים בבית הדין לעבודה,
תביעות לבית הדין לעבודה, ניתן להגיש גם במקרים שהם לא מגיעים לסף של התערבות המערכות הפליליות, והן בהחלט מאפשרות להשיג את המטרה של העלאת העניין למודעות באותו מקום עבודה, והעמדת המטריד במקום, והחזרת הכוח לידיים שלך וחיזוק התחושה האישית וסגירת מעגל מבחינתך.
כמובן שבמקרים כאלה של מטריד סדרתי, יש בטוח עובדות שמחכות להזדמנות שמישהי תתחיל את העניין והן יצטרפו.
אשמח לסייע לגופו של עניין כדי להוציא את התוכנית לפועל.
אציין שאולי יש מקום לשקול להגיש תלונה במקום העבודה, ולציין שידוע לך על התנהגותו גם כלפי עובדים אחרים, כך שגם תלונה שכזו תחייב אותם לעשות פעולות שונות שייתכן ויסייעו בהליך בבית הדין לעבודה.
עו"ד לימור עמית פנקר
יועצת משפטית מסל"ן
ומייצגת נפגעות תקיפה מינית בהליכים אזרחיים.

*

פטרפן

הודעהעל ידי פטרפן » ב' דצמבר 01, 2014 11:28 am

אני כבר לא עובדת שם, ולמי אני אמורה להתלונן הוא הבעלים של החברה

סמל אישי של המשתמש
לימור עמית פנקר
יועצת משפטית, מסל"ן

הודעהעל ידי לימור עמית פנקר » ב' דצמבר 15, 2014 10:14 am

הי,
כאשר ישנה זהות בין המטריד לבעל העסק/החברה, אזי אין מנוס מלהביא את העניין לבית הדין לעבודה.
כדאי לדעת שניהול הליכים בבית הדין לעבודה הוא בדרך כלל יותר ידידותי מאשר בתי המשפט האחרים, ובדרך כלל גם יותר מהיר.
אני מאוד ממליצה לפנות בהליך זה, שהמשמעות שלו הינה הגשת תביעה כאשר נטל ההוכחה המוטל על התובעת הוא נמוך יותר מהליך פלילי (בבית הדין לעבודה- נטל ההוכחה הוא של מאזן הסתברויות, ולא 'מעל לכל ספק סביר' כמו בהליך פלילי).

אני אצור עימך קשר בפרטי כדי לקדם אפשרות זו.
עו"ד לימור עמית פנקר
יועצת משפטית מסל"ן
ומייצגת נפגעות תקיפה מינית בהליכים אזרחיים.

*

חזור אל “יעוץ משפטי”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 11 אורחים