בית המשפט סרב לקבל הסדר טיעון מקל והגדיל הפיצוי למתלוננת

בפורום זה ניתן לשאול שאלות משפטיות שעוסקות באלימות ובאלימות מינית בפרט, הייעוץ בשלב הראשוני יתבסס על ידע וניסיון של חברי הפורום, ובהמשך ננסה לאתר עורכות דין שיסכימו לקחת על עצמן את הסיוע הנ"ל בהתנדבות.

הנהלת הפורום, והמגיבים בפורום אינם לוקחים אחריות משפטית או שאינה משפטית על התשובות הניתנות בפורום.

המנהלים: מיכלל, לימור עמית פנקר

סמל אישי של המשתמש
לימור עמית פנקר
יועצת משפטית, מסל"ן
הודעות: 29
הצטרף: ג' נובמבר 23, 2010 12:28 pm

בית המשפט סרב לקבל הסדר טיעון מקל והגדיל הפיצוי למתלוננת

הודעהעל ידי לימור עמית פנקר » ב' ספטמבר 29, 2014 9:33 am

בפסק דין ייחודי, שניתן ביום 23/9/14 החליט בית משפט שלא לכבד הסדר טיעון שנחתם בין המדינה לבין נאשם בהטרדות מיניות, והחליט לפסוק לטובת המתלוננת פיצוי של 75,000 ש"ח (במקום פיצוי בגובה 10,000 ש"ח שהוסכם בין המדינה לבין הנאשם).

המדובר על בעל מסעדה בחוף הים בתל אביב, שהטריד מינית צעירה שעבדה במסעדה כמלצרית, ואף תקף אותה וניסה לבצע מעשה מגונה.
בעל המסעדה הורשע לאחר הליך הוכחות שנוהל בתיק בארבע עבירות בגין ארבעה מקרים שונים.

לאחר שניתנה הכרעת הדין ובטרם נגזר עונשו, נערך הסדר טיעון לעניין העונש בין המדינה לבין הנאשם, ולפיו הוסכם כי העונש שייגזר עליו יהא עונש של 6 חודשים מאסר בפועל שיבוצעו בעבודות שירות, קנס בסך של 2,000 ש"ח וכן פיצוי למתלוננת של 10,000 ש"ח.
בפסק דין מפורט, מסביר השופט את ההבדל בין עיסקת טיעון המתגבשת לאחר שכבר הורשע הנאשם, לבין עיסקה המתגבשת לפני שקיימת הרשעה בתיק, תוך שהוא מדגיש כי עיסקה המתגבשת לאחר שכבר הורשע הנאשם, היא פחות בעלת משקל שכן לא נחסכו החקירות וכד'.
בסוף הדברים מחליט השופט, באופן חריג, שלא לאמץ את עיסקת הטיעון במלואה, ומחליט לפסוק פיצוי לטובת המתלוננת סכום של 75,000 ש"ח במקום 10,000 ש"ח שהוסכמו בין הצדדים עצמם.

(ת"פ 996-03-11 מדינת ישראל נ' סלמה ואח', כבוד השופט שמאי בקר, מבית משפט השלום תל אביב-יפו)

הח"מ מברכת על כך שבית המשפט ראה לנגד עיניו את המתלוננת ואת מצבה, ולא נכנע לעומס המוטל על בתי המשפט שגורם לעיתים לבתי המשפט לאמץ עסקאות מקלות.
במיוחד במקרה כגון זה, בו אחד הדברים הבולטים היה התרברבות של הנאשם בכספו הרב במסגרת הניסיון למעשה מגונה, הרי שיש חשיבות לפסיקת סכומים משמעותיים יותר, שיהא בהם כדי להשפיע (אולי) על מטרידים לחשוב פעמיים לפני המעשה הפסול הבא...
עו"ד לימור עמית פנקר
יועצת משפטית מסל"ן
ומייצגת נפגעות תקיפה מינית בהליכים אזרחיים.

*

חזור אל “יעוץ משפטי”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 11 אורחים