הקשר שבין פגיעה מינית קשה לקצבה מביטוח לאומי

בפורום זה ניתן לשאול שאלות משפטיות שעוסקות באלימות ובאלימות מינית בפרט, הייעוץ בשלב הראשוני יתבסס על ידע וניסיון של חברי הפורום, ובהמשך ננסה לאתר עורכות דין שיסכימו לקחת על עצמן את הסיוע הנ"ל בהתנדבות.

הנהלת הפורום, והמגיבים בפורום אינם לוקחים אחריות משפטית או שאינה משפטית על התשובות הניתנות בפורום.

המנהלים: מיכלל, לימור עמית פנקר

סמל אישי של המשתמש
לימור עמית פנקר
יועצת משפטית, מסל"ן

הקשר שבין פגיעה מינית קשה לקצבה מביטוח לאומי

הודעהעל ידי לימור עמית פנקר » ג' ינואר 07, 2014 8:46 am

פנתה אליי נפגעת גילוי עריות, המטופלת על ידי גורמים מקצועיים מזה מספר שנים, וביקשה לדעת האם האישורים על הטיפולים מספיקים לצורך קבלת קצבה מביטוח לאומי, אז, הנה ההבהרה,
תשלומי הקצבאות מהביטוח הלאומי, משולמות לא על עצם היותך נפגעת גילוי עריות. גם אם אין מחלוקת שמדובר בנפגעת של גילוי עריות, כל מקרה חייב להיבדק לגופו של עניין, ואין זכאות אוטומטית.

למשל, יודגש -כי אם את עובדת, ומתפקדת, אז אינך זכאית לקצבת נכות כללית, גם אם יש לך בעיות נפשיות כתוצאה מגילוי העריות.

הביטוח הלאומי משלם קיצבת נכות כללית למי שנוכח מצבה הרפואי/נפשי נפגעה יכולתה לעבוד ולהתפרנס ויש ירידה של 50%, או שאת לא עובדת בכלל כתוצאה מהמצב.
במסגרת הבדיקה שהביטוח הלאומי עושה, הוא צריך לבדוק שיש לך נכות רפואית (יכול להיות גם צירוף של כמה נכויות ולא רק הנכות הנפשית) של לפחות 60% (או 40% אם אחד מהסעיפים הוא לפחות 25%).
יודגש - אם את עובדת, ומתפקדת, אז אינך זכאית לקצבת נכות כללית, גם אם יש לך בעיות נפשיות כתוצאה מגילוי העריות.

אם אינך עובדת או עובדת בהיקף נמוך בגלל מצבך הרפואי, אז תיבחן הנכות הרפואית. אם הינך מטופלת בתחום הנפשי באופן קבוע ולוקחת טיפול תרופתי, אז כנראה שאכן יש נכות נפשית, אך עדיין נשאלת השאלה מהי הנכות, והאם מספיקה כדי לקבל קצבה.
לכן, מומלץ למי שאינה עובדת, כן להיוועץ עם גורם מקצועי שיבחן את המסמכים שבידיך או תתייעצי עם הרופא שיסייע לך במילוי הטפסים.
בהצלחה!
עו"ד לימור עמית פנקר
יועצת משפטית מסל"ן
ומייצגת נפגעות תקיפה מינית בהליכים אזרחיים.

*

לומדת
משתמש פעיל

Re: הקשר שבין פגיעה מינית קשה לקצבה מביטוח לאומי

הודעהעל ידי לומדת » ו' יולי 11, 2014 1:10 am

שלום לימור,
רציתי להתייעץ לגבי ביטוח לאומי וקרן פנסיה.
אני עבדתי ושילמתי ביטוח לאורך השנים למעט הפסקות קצרות של אבטלה שלא התארכו מדיי.
מקום העבודה האחרון שלי העסיק אותי במשך קרוב ל- 4.5 שנים.זה השיא מבחינת זמן במקום אחד.
קפצתי בין מקומות עבודה כי אני מתקשה לתפקד תחת סמכות ולא סובלת שמורים לי מה לעשות...
אחרי שנפתח הנושא של הפגיעה והטראומה המורכבת מהעבר - לא יכולתי לשמור על עבודה יותר ובעצם אני קרוב ל- 2.5 לא עובדת או עובדת בשכר מאוד נמוך.
אני בעצם איבדתי את כושר עבודתי לאור פתיחת הנושא לראשונה בחיי, בגיל דיי מבוגר יש לציין.

שאלתי היא כזו -
א. האם לאור זה שיש לי בעיות רפואיות אחרות שכבר הוכרו בעבר ככאילו שמקנות נכות רפואית גבוהה, אך זמנית - ובעתין אף קיבלתי מימון לימודים גבוהים למשך שנה אחת - והחרפתן לאחרונה, אוכל לתבוע על בסיס זה נכות שוב ולקבל עוד שנתיים מימון ללימודים?
ב. האם אוכל להפעיל את אובדן כושר העבודה מטעם הפנסיה למרות שעברו שנתיים וחצי מקרות המקרה הראשון (הוצאת הסיפור והלחצים הנפשיים שנלוו אליו וכו').

אודה לתשובה מהירה - אני חייבת לדעת איך לכלכל את צעדיי בעתיד לבוא.

אוסיף ואומר שכאשר באתי להתייעץ עם מנהלת אגף שיקום במקום מגוריי על בקשה למימון לימודים ועל נכות היא ממש הקפיאה אותי בריחוק שלה ובעויינות המופגנת.
היא ממש לא רצתה להבין או לסייע ואמרה כי הפסקת העבודה עקב הטראומה לא מצדיקה אוטומטית מימון לימודים - וזאת על אף שציינתי בפניה שרק לימודים אילו יוכלו לשקם אותי ולהחזיר אותי לתפקוד מלא - כיוון שאעסוק בתחום שגם ככה אני סביבו 24*7 וגם אעזור לאחרות.

תודה על העצות,
לומדת

סמל אישי של המשתמש
לימור עמית פנקר
יועצת משפטית, מסל"ן

הודעהעל ידי לימור עמית פנקר » ב' יולי 14, 2014 9:57 am

הי,
אנסה להשיב לפי המידע שמסרת-
א. לגבי נכות כללית ומימון לימודים- ראשית כדי לקבל זכאות ללימודים עלייך להגיש מחדש תביעה לנכות כללית (במסגרת התיק החדש, אני מציעה שתכניסי גם את התחומים הרפואיים הנוספים, ולא רק את הנפשי), ורק לאחר שהתביעה תאושר, תוכל להיבחן בקשה לשיקום. לעניין שיקום, זה מאוד משתנה, כי בדרך כלל מי שכבר מומן לו שיקום בעבר, אז בוחנים את השאלה מדוע השיקום הקודם לא מאפשר השתלבות בשוק העבודה, ומה יהיה ההבדל אם הפעם יממנו שיקום מסוג אחר. לא ברור לי איזה קורס עשית, ואיזה קורס תרצי עכשיו לעשות, אבל נכון הכיוון שלך של להדגיש שאת רוצה קורס שיאפשר לך להתמודד עם המצב הנפשי, וחשוב שתדגישי את הסיכוים הטובים להשתלב/לחזור למעגל העבודה כתוצאה מהקורס הנוסף שתעשי. יצוין כי בעניין שיקום יש קריטריון של גיל מאוד חשוב (משאלתך לא ברור לי הגיל, אך ככל שאת צעירה יותר, יש סיכוי שיאושר לך שיקום נוסף). כמובן ששיקול נוסף זה המוטיבציה של המבוטחת להשתקם, וגם זה עניין שאת צריכה להדגיש בפגישה עם פקידת השיקום.
לסיכום - תגישי את הבקשה לקצבת נכות, ואח"כ תפני לשיקום שוב (אני מקווה ומאמינה שלאחר שהנכות הנפשית תוכר, והדברים יהיו בפני הנציגה שתפגוש אותך, היא תקשיב בניסיון לסייע ולא תגרום לך לתחושת ניכור).

ב. לעניין קרן הפנסיה- אני ממליצה בכל מקרה למלא טופס תביעה, ולצרף את המסמכים הרפואיים מהמועד שבו התחלת להיות מטופלת, בעיקרון אם בזמן שאיבדת את כושר העבודה, היית מבוטחת, אז גם אם חלף זמן, את יכולה להגיש את התביעה. בענייני ביטוח מסוג זה יש התיישנות של 3 שנים, אז כדאי שתזדרזי. כמובן שקרן הפנסיה יכולה לאשר מלא או חלקי וגם להזמין אותך לועדה משלה, תלוי עבור איזה חודשים את תובעת (תצטרכי לפרט זאת בתביעתך).
מה שחשוב מבחינתי, זה קודם כל לפנות לגורמים השונים, כי בלי פנייה לא תקבל כלום. כמובן שאם תידחי, מומלץ להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום.
בהצלחה!
לימור
עו"ד לימור עמית פנקר
יועצת משפטית מסל"ן
ומייצגת נפגעות תקיפה מינית בהליכים אזרחיים.

*

לומדת
משתמש פעיל

הודעהעל ידי לומדת » א' נובמבר 30, 2014 8:18 am

לימור שלום,
הכוונה בלימודים ---> תואר ראשון.
מומן לי תואר אחד ועסקתי בתחום העיסוק הנ"ל אך שוב - לא ברצף ולא לט"א - מעבר למשרה האחרונה בה עסקתי 4.5 שנים ואז בעצם היה טריגר שהעלה את כל הסיפור והכל ירד לטימיון - הידרדרות מהירה ודיכאון וניכור משפחתי.
כעת אני לומדת (שנה שניה) תואר נוסף מאוד יקר (מכללה פרטית) ובקושי מתפרנסת - ממומנת ע"י הלוואות מתגלגלות (ממש לא חכם).
המחשבה שלי היתה - שכיוון שבתואר הקודם הגשתי את הבקשה רק בשנה האחרונה ומומנה לי שנת לימוד אחת - אוכל להשלים את השנתיים הנותרות בתואר הנוכחי במימון הביטוח הלאומי.
האם הנ"ל משנה כהוא זה את תשובתך?!
תודה,
לומדת

חזור אל “יעוץ משפטי”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 13 אורחים