אני רוצה לצאת ממעגל האלימות במשפחה

בפורום זה ניתן לשאול שאלות משפטיות שעוסקות באלימות ובאלימות מינית בפרט, הייעוץ בשלב הראשוני יתבסס על ידע וניסיון של חברי הפורום, ובהמשך ננסה לאתר עורכות דין שיסכימו לקחת על עצמן את הסיוע הנ"ל בהתנדבות.

הנהלת הפורום, והמגיבים בפורום אינם לוקחים אחריות משפטית או שאינה משפטית על התשובות הניתנות בפורום.

המנהלים: מיכלל, לימור עמית פנקר

כבר לא שותקת
משתמש פעיל

אני רוצה לצאת ממעגל האלימות במשפחה

הודעהעל ידי כבר לא שותקת » ו' ינואר 04, 2013 3:02 am

היי..
יותר מ-25 שנה שהמפלצת שקורא לעצמו "אבא" שלי משתמש באלימות מילולית ופיזית כלפי אמא שלי. כלפי האחים שלי וכלפיי האלימות הייתה מילולית. פעם האלימות הייתה יותר קשה, אבל היום פחות. היא אף פעם לא הייתה קבועה. זה יכול לקרות, האלימות הפיזית למשל, במשך שנה פעמיים ואז 3 שנים לא לקרות. המקרה האחרון של האלימות הפיזית כלפי אמי היה לפני שנה וחצי ושל המילולית לפני חודשיים.
אמי, שרוב האלימות מופנית כלפיה איננה מעוניינת בהגשת תלונה.
אני שוקלת להגיש תלונה במשטרה בעצמי, לספר על האלימות הנפשית והמילולית (המקרה האחרון לפני שנה וחצי) שהייתה כלפיי ובמקביל על האלימות כלפי אמי ואחיי, כי אני לא רוצה שנסבול יותר מאלימות ומגיע לנו חיים בטוחים ושקטים. אני שונאת את הבית הזה.
כל בני המשפחה מעל גיל 18.
אני רוצה לדעת בפירוט מה קורה אם אני מחליטה שאני מגישה תלונה. מה ההליך? יכריחו את אמא שלי ואת אחיי למסור עדות? מתי יעצרו את אבי? הוא יחזור הביתה? זאת אומרת מה יקרה בשלבים שלאחר הגשת התלונה?
אני פוחדת כל כך מההשלכות וגם לעשות בכלל את הצעד הזה.
למען הכנות, אני הכי פחות סבלתי מאלימות, אבל אני היחידה שמעוניינת להגיש תלונה. אף אחד במשפחה לא תומך בי. אני מרגישה כל כך לבד. יש מישהו מקצועי שאני מדברת איתו פעם בשבוע. יש כמה אנשים קרובים מדהימים ומעטים ביותר שסיפרתי להם על מה שקורה בבית אחרי שני עשורים של שתיקה ואנחנו מדברים פעם ב... על זה , אבל עדיין אני מרגישה כל כך לבד וקשה לי. הלב לא שקט..

תודה.
" 'אבא', הבט בילדה הקטנה המבוהלת ההיא, שאריג צפוף של איבה נטווה סביבה. הרי מעולם לא דיברנו 'אבא'.. הלוא תפקידו של אב להגן על ילדיו. הצער חותך כאזמל בבשר החי: 'אף אחד לא הגן עליי אז!אף אחד!"

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

Re: אני רוצה לצאת ממעגל האלימות במשפחה

הודעהעל ידי מיכלל » ו' ינואר 04, 2013 11:46 am

הי יקירה,כן מאוד קשה,והלבד שלך מול המשפחה יהא הרבה יותר גדול אחרי הגשת התלונה.
את חייבת קודם כל לדאוג למוגנות שלך,כי אם אימא והשאר אינם מעוניינים,אני די בטוחה שלהגיש עדותם כמצטרפים אליך הם יסרבו.
צר לי שאני לא אופטימית פה,אך בזהירות אני אומרת שסביר להניח שאבא לא ייעצר,ואז איפוא את תהיי.
אם את לא גרה איתם אז זה קל ואפשרי,אך נראה לי שאת כן איתם בבית,
אם את פחות מ 25 ברווחה ניתן לסייע לך במציאת מקום-לפי הצורך.
את יקירתי,קודם תדאגי לך,
אשמח לעוד שאלות,מיכל. :flowers:

כבר לא שותקת
משתמש פעיל

הודעהעל ידי כבר לא שותקת » ו' ינואר 18, 2013 2:24 am

יש לי כמה שאלות:
1. אם אני מגישה תלונה, המשטרה לא תזמן את המשפחה להגיש עדות?
2. למה "אבא שלי" לא ייעצר?
" 'אבא', הבט בילדה הקטנה המבוהלת ההיא, שאריג צפוף של איבה נטווה סביבה. הרי מעולם לא דיברנו 'אבא'.. הלוא תפקידו של אב להגן על ילדיו. הצער חותך כאזמל בבשר החי: 'אף אחד לא הגן עליי אז!אף אחד!"

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

הודעהעל ידי מיכלל » ו' ינואר 18, 2013 8:05 am

בוקר אור!
כל מי שתספרי שמעורב יוזמן,אך אני קצת בספק האם הם יספרו מה קורה באמת.
האם אימא לא מעוניינת לצאת מהבית?
האם אתם הילדים גרים בבית?
יש אפשרות לאימא לצאת למקלט,ומשם להתארגן לחיים חדשים,
אני קצת חוששת שעל אלימות לפני שנה וחצי הוא לא ייעצר,
איתך,מיכל.

כבר לא שותקת
משתמש פעיל

הודעהעל ידי כבר לא שותקת » ש' ינואר 19, 2013 1:55 am

מהכירותי עם המשפחה, אמא והאחים לדעתי כן יספרו את האמת. לגביו, אני לא יודעת..
כל הילדים מעל גיל 18 ומתגוררים בבית.
אמא לא מעוניינת לעשות דבר- לא לפנות למשפטרה, לא לבקש גט, לא גורמי רווחה, לא לצאת מהבית-כלום :(
היא בוחרת להמשיך לחיות איתו בבית (אם בכלל אפשר לקרוא לזה לחיות מה שהיא עוברת שם).
אני מרגישה שאני היחידה שאכפת לה, היחידה שמעוניינת לשנות את המצב הקיים. כולם כל כך אדישים!
אמא שלי לא תסכים לצאת למקלט, לדעתי לפחות..
ולמה את חושבת שעל האלימות שהוא נקט לפני שנה וחצי הוא לא ייעצר? הרי אין על זה התיישנות או משהו..
אם אני אגיש תלונה, אני מתכוונת לספר על הכל- האלימות הפיזית, המילולית, הנפשית, הכלכלית שהייתה כלפי כל אחד מבני המשפחה בפרט במשך כל השנים הללו, ולספר על הנזקים שנגרמו לנו- בעיקר נזקים נפשיים.
תודה

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

הודעהעל ידי מיכלל » א' ינואר 20, 2013 2:51 pm

יקירתי !
לא יעצר - זה אומר שבשלב הההמתנה עד לדיון בהוכחות- במה שהוא עשה,הוא לא יעצר.
הליך שכזה יכול לקחת מעל שנה,וכל הזמן הזה איפה הוא יהיה ,אם אימא לא תבקש את ההרחקה.
הבית שייך להורים,אתם הילדים לא זכאים על הבית,כך שרק בקשת הרחקה של אימא תתפוס בבית המשפט.
מסכימה איתך שזו מציאות עגומה ועקומה ,אך זו המציאות.
נסי לחזק את אימא,או להמליץ לה על טיפול,בכל עיר יש 'מרכז למנעית אלימות במשפחה ' שם היא יכולה לקבל טיפול חינם,והתחזק ואז לפתוח בהליכים.
אני מלווה כעת אישה שהבת שלה הלכה למשטרה,שום דבר טוב לא צא מזה.
ובכל זאת אשאר אופטימית, איתך לכל בקשה,מיכל.

כבר לא שותקת
משתמש פעיל

הודעהעל ידי כבר לא שותקת » ב' ינואר 21, 2013 11:50 pm

אמא בוודאות לא מוכנה לקבל שום סיוע- לא "מרכז למניעת אלימות במשפחה", לא גורמי רווחה ולא כלום.
באמת שדיברתי איתה על זה המון(אולי עשרות פעמים), ניסיתי לשכנע אותה לקבל איזשהי עזרה והיא פשוט לא מוכנה.
אני באמת לא יודעת מה לעשות. להשאיר את המצב כמו שהוא לא בדיוק אופציה. זה כ"כ מתסכל.
אשמח אם תפרטי קצת על מה שרשמת שאת מלווה אישה שהבת שלה הלכה למשטרה. מה הכוונה ששום דבר טוב לא יצא מזה?
תודה

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

הודעהעל ידי מיכלל » ג' ינואר 22, 2013 7:07 am

בוקר אור,
'שום דבר טוב לא יצא מזה ' - התכוונתי שבית המשפט ראה כאן סכסוך על נכס,שם ההורים מאוד מבוגרים [75] , אך גם ללא הגיל לילדים אין זכות על הבית,כך שהוא ימשיך לגור בבית, ואת זו שתצטרך למצוא לעצמה מקום מגורים.
גם נראה לי שאימא לא תעמוד לצידך,ולהמשיך לגור בבית כך נשמע לי יותר מסוכן,
יקירתי,המלצתי היא ששלב ראשון תדאגי לך, אחר כך להתלונן ,
איתך,מיכל.

כבר לא שותקת
משתמש פעיל

הודעהעל ידי כבר לא שותקת » א' ינואר 27, 2013 9:01 am

אבל אם אני אוציא צו הגנה, הוא לא ימשיך להיות בבית, לא?
אם אני עוזבת את הבית, אני מוגנת אבל היא לא ואפשר לומר שזה כמו להפקיר אותה שם איתו ויש מצב שהיא תישבר מהעזיבה שלי. אלימות כבר לא כ"כ מופנת אליי,ואני כבר הרבה פחות פוחדת ממנו, אז אני לא מרגישה שזה מסוכן עבורי אלא עבור אמי.
אני פשוט חושבת שהוא צריך לשלם על מה שהוא עושה ושלאמא שלי מגיע לחיות חיים בטוחים ואחרים, ולכן אני רוצה להגיש תלונה..
אני באמת לא יודעת מה לעשות.

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

הודעהעל ידי מיכלל » א' ינואר 27, 2013 9:17 am

בוקר אור ,
יש לי מחשבה, אולי תלכי בכיוון אחר,
נסי את לחזק את אימא,נסי את לחבר אותה לאיזה שהוא גוף בקהילה שיוכל לחזק אותה,אולי במרכז למניעת אלימות קבוצת תמיכה,כי בקבוצה זה פחות אישי ופחות מאיים, לנסות להחזיר לה את ההערכה עצמית את הבטחון העצמי.
יקירתי,אם אימא לא איתך השופט לא יוציא את אבא מהבית על סמך העדות שלך, כך נראה לי בכל אופן.
אמן ואמן שמגיע לאימא חיים של בטחון שמחה ואהבה אך רק היא תוכל תהחליט מה איך ומתי.
אם אתן גרות בדרום אשמח להפגש עם אימא אם היא תסכים.
בהצלחה יקירה,איתך מיכל.

כבר לא שותקת
משתמש פעיל

הודעהעל ידי כבר לא שותקת » א' ינואר 27, 2013 12:42 pm

אני חושבת שאם אני אגיש תלונה, אז לאמא לא תהיה ברירה והיא כן תסכים לספר על הכל. גם שאלתי אותה על זה וההנחה היא שאם המשטרה תזמן אותה, אז היא תספר.
אני מנסה לחזק את אמי. באמת שכ"כ הרבה פעמים דיברתי איתה וניסיתי לשכנע אותה לפנות לעזרה כלשהי, אבל היא פשוט לא מסכימה.
לצערי, אמי גם לא תסכים להיפגש איתך או עם כל בן אדם אחר. אנחנו גרים במרכז.

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

הודעהעל ידי מיכלל » א' ינואר 27, 2013 2:39 pm

אוקי,אז נסי ללכת לתחנת המשטרה הקרובה אליכן כאשר -
1. יש לך אוקינוס של סבלנות ומוכנות להסביר הכל,אבל הכל בפירוט,עם כל המסוכנות שלדעתך.
אל תקטיני,תפרטי.
אם יש משהו אחר שראה/שמע מיסרי את השם והפרטים,כדי שכם יוכל להעיד בתיק.
2. נסי להגיע בשעות העבודה 9-15,נכון שהמשטרה פתוחה 24 שעות אך עדיף להגיע לא כשיש חוקר תורן.
את אמורה לבקש חוקר/ת ממחלקת אלימות במשפחה [הם קוראים למחלקה -אלמב]
המון בהצלחה,וספרי לנו איך היה ואיך הרגשת.
איתך מאוד איתך,מיכל.
ותמיד נכון לחשוב שנית מה נכון לך לעשות,ורק את תדעי מה נכון ומה לא.

כבר לא שותקת
משתמש פעיל

הודעהעל ידי כבר לא שותקת » א' ינואר 27, 2013 6:03 pm

הבעיה היא שאני לא סגורה על הגשת התלונה, גם כי אין לי תמיכה מאף אחד במשפחה וגם כי יש חשש ממה שיקרה ביום שאחרי הגשת התלונה, כלומר מה יהיו ההשלכות, מה באמת יקרה וזה משהו שאי אפשר לדעת מראש.
עשיתי חיפוש באינטרנט כדי לדעת יותר על ההליכים בנוגע להגשת תלונה בנוגע לאלימות במשפחה, אבל לא מצאתי אתר שמפרט על זה.
מישהו פה יכול להפנות אותי לאתר כזה?

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

הודעהעל ידי מיכלל » ב' ינואר 28, 2013 8:32 am

בוקר אור,
אני לא מכירה אתר שכזה,אנסה לפרט לך בדיוק את השלבים:
1.נפגעת אלימות במשפחה מוסרת את עדותה במחלקת אלמ'ב [אלימות במשפחה ] בתחנה .
-נעשית הארכת מסוכנות,עד כמה הפוגע מסוכן.
-במידה ואכם מסוכן/או שיש לו עבר פלילי ,הוא נעצר במקום.
במקרה ואין את המצב שהזכרתי למעלה אז:
2.המשטרה 'תופרת את התיק 'זאת אומרת -היא חוקרת עדים נוספים שהנפגעת מסרה עליהם.
3.לעיתים בשלב זה מזמינה לעימות,את הנפגעת והחשוד.
4.אם המתלוננת מבקשת והמשטרה מוצאת שיש צורך היא יכולה להטיל עד שבוע צו הרחקה,צו הניתן במעמד צד אחד,אך לפני סיומו יש לגשת לבית המשפט ולהוציא צו הרחקה ,הדיון נעשה במעמד שני הצדדים.
5.יש להדגיש שהדיונים הולכים בשני מסלולים -
א. המסלול על תנאי ההרחקה,[מעצר או חלופת מעצר,להיות בבית של משהו מהמהשפחה וכדומה ]
ב. המסלול על העבירות עצמן שהוא גם בשני שלבים- הקראת כתב האישום,ואם החשוד לא מודה אז יש 'הוכחות ' ז'א יש להעיד בבית המשפט ולקבל את גזר הדין,

יקירתי, ההליך הוא מאוד ארוך,יכול לקחת גם שנה ויותר, לכן עליך מאוד לדאוג לטובתך את שלך,היכן תהיי
ומי יהא איתך, כי בדרך כלל משפחות בשלב זה מתחלקות למחנות,

איתך לכל שאלה,מיכל.

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

הודעהעל ידי מיכלל » ב' ינואר 28, 2013 8:39 am

דרכה של תלונה בהליך הפלילי
1. דרך קו החירום-התלבטות האם להגיש או לא
2. פגישה עם ר.סיוע ור.ההליך ,פריסת ההליך וקשייו, פריסת אמצעי התמיכה והליווי של מסל'ן.
א- החליטה לא להגיש ומבקשת טיפול. ב – החליטה להגיש
3. ב- נקבע מועד להגשת התלונה עם ליווי של מתנדבת וחוקרת מתאימה בתחנה הרלוונטית
4.הגשת התלונה – ממולץ להגיע רק אחרי שמוכנה לדבר על הכל. כמובן שכל האמת ורק האמת ! -הליך הגשת התלונה בממוצע כ-5 שעות.
- השאלות של החוקרת מאד פולשניות ונוקבות.
- השאלות מתמקדות בעבירות עצמן, בלוח הזמנים, ובעדי ראיה/שמיעה.
- אין פרטיות בתחנות המשטרה.
- אין את מלוא תשומת הלב של החוקרת, היא עונה לטלפונים,ולקולגות.
5. 'תפירת התיק' –חקירת כל מי שהוזכר בעת הגשת התלונה,
חיפוש ראיות .
חקירת החשוד.
6. עימות /פוליגרף
7.העברת התיק לפרקליטות, ניתוב התיק לתביעות[עוון, עד 7 שנים]
עבירות שמעל- התיק נשאר בפרקליטות.
8. מועבר לפרקליט מתמחה –האם להגיש כתב אישום ?
מועבר לפרקליטה בכירה.
מועבר לפרקליטת המחוז.[[רק היא מאשרת סגירת תיק]
מועבר לפרקליטה בכירה לכתיבת כתב אישום [בשלב זה ע'פ רוב הנפגעת מוזמנת לראיון]
9. מוגש לבי'מש [ עוון ל'שלום' פשע [מעל 7 שנים]למחוזי, אונס –בהרכב
10.'הקראה' [מודה לא מודה]
11. שימוע [אם הוא טוען לחפותו]
12. הוכחות
13.הכרעה.
14. תסקיר קורבן
15

חזור אל “יעוץ משפטי”

מי מחובר