שאלה...

בפורום זה ניתן לשאול שאלות משפטיות שעוסקות באלימות ובאלימות מינית בפרט, הייעוץ בשלב הראשוני יתבסס על ידע וניסיון של חברי הפורום, ובהמשך ננסה לאתר עורכות דין שיסכימו לקחת על עצמן את הסיוע הנ"ל בהתנדבות.

הנהלת הפורום, והמגיבים בפורום אינם לוקחים אחריות משפטית או שאינה משפטית על התשובות הניתנות בפורום.

המנהלים: מיכלל, לימור עמית פנקר

בוחרת בחיים
משתמש פעיל

שאלה...

הודעהעל ידי בוחרת בחיים » ב' פברואר 27, 2012 8:22 pm

כל הזמן אני רואה את המושגים "תביעה אזרחית" ו"תביעה פלילית"
מה ההבדל ביניהם?
"השתיקה שלי זו הצרחה הכי גדולה שבי". (אביב גפן)

אור שקט
משתמש פעיל

Re: שאלה...

הודעהעל ידי אור שקט » ב' פברואר 27, 2012 11:42 pm

היי בוחרת בחיים,פעם עשיתי קורס של שבוע באוניברסיטאת תל אביב למשפטים וכתוב לי עדיין משהו לגבי זה,אולי זה לא מספיק אבל לפחות זה משהו...
לפני שאת קוראת את זה אני רוצה שתשימי לב להבחנה בין מאשים לתובע ובין נאשם לנתבע, ותשימי לב מתי כתוב שתובעים ומתי כתוב שמאשימים....

בתביעה פלילית העברות הן פליליות כמו: רצח אונס ואני חושבת שגם עברות תנועה...
הצדדים בתביעה פלילית הם נאשם ומאשים, המאשים הוא בדרך כלל המדינה...בתביעה פלילית אם ישנה הרשעה אז התוצאה תהיה או מאסר או חלופות מאסר כמו קנס, בתביעות כאלו זה המדינה שמאשימה ומתערבת "רק במקרים פליליים"!!! המדינה הוא התובעת!!!
בנוסף בתביעה פלילית נדרשות לפחות 90% ראיות...

לעומת זאת בתביעה אזרחית זה שאזרח תובע אזרח. הצדדים הם תובע ונתבע (לעומת מאשים ונאשם) ,בתביעות מסוג זה האדם שנפגע תובע את הפוגע ללא התערבות של המדינה (המדינה לא מאשימה ומתערבת), בתביעות מסוג זה אם הנתבע מורשע אז הוא צריך לתת פיצוי לתובעים או שהוא מקבל עליו צווים (שאני לא זוכרת מה זה...)
בתביעה אזרחית נדרש 51% ראיות...

בעיקרון על הנושאים שבהם דן הפורום ניתן לתבוע בשתי הצורות,אתה מתלונן ואז המדינה פותחת תיק ומאשימה את הפוגע ובעצם יוצרת תביעה פלילית ובנוסף ניתן לתבוע את הפוגע בבית משפט אזרחי ולקבל פיצויים...

לדוגמה במקרה שאין מספיק ראיות להרשעת פוגע בתביעה פלילית-למשל יש 60% ראיות,אז אפשר לפחות לקבל פיצויים מהפוגע בעזרת תביעה אזרחית (שדורשת 51% בלבד)

מקווה שעזרתי ולא עשיתי סלט במוח....=)

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

הודעהעל ידי מיכלל » ג' פברואר 28, 2012 7:09 am

בוקר אור !
כן, בתביעה פלילית המדינה היא התובעת, הפוגע עבר על חוקי המדינה ,אסור לפגוע באזרח -גם אלימות ללא פגיעה מינית היא עבירה,
לכן הנפגעת היא העדה - היא לא זקוקה לעורך דין כי מי שמייצג את התביעה זה עורכי דין מהפרקליטות שהם עובדי מדינה ממשרד הפנים.

בתביעה אזרחית זה אזרח תובע אזרח על נזק כספי או עוגמת נפש וכדומה, ז'א שתביעה אזרחית אפשר 'רק' לקבל כסף ולא מאסר.

נטל ההוכחה בתביעה פלילית אכן גבוה יותר -מעל לכל ספק , ובאזרחית ניתן לזכות ע'י הוכחת נזק בלבד.

אין תלות בין שתי התביעות ,ניתן לבחור במה שהנפגע/ת רוצה לתבוע, ניתן כמובן לתבוע בשתי הערכאות, ואין האחת תלויה בשנייה,ז'א אין צורך לחכות לסיום האחת בשביל להתחיל בשנייה.

במידה ויש הליך פלילי ומגיעים להרשעה, נתין לתבוע את התביעה האזרחית כ'תביעה נגררת' יש להגישה עד חודש מים מתן גזר הדין בפלילי ואז התביעה מגיעה לבית המשפט כמוכנה למתן גזר-הדין,ההליך הרבה יותר קל וקצר.

בתביעה האזרחית הנפגעת היא המנהל תאת התיק,בדרך כלל בייצוג עורך-דין פרטי, אשר מקבל את כספו כאחוזים מהתביעה.

מקווה שעשיתי סדר,אשמח לענות על שאלות נוספות,יום נפלא,מיכל.

בוחרת בחיים
משתמש פעיל

הודעהעל ידי בוחרת בחיים » ג' פברואר 28, 2012 6:12 pm

אני תבעתי את סבא שלי על תקיפה מינית ממושכת.
זה אזרחי או פלילי?
אין לי ראיות אבל יש עוד בנות במשפחה שהוא תקף.
אני רוצה שהוא יכנס לכלא ובדקתי עונשים באינטרנט ולפי מה שמצאתי
העונש שלו זה 15 שנות מאסר.
מה הסיכויים שהוא יכנס לכלא?

מקווה שלא סיבכתי...

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

הודעהעל ידי מיכלל » ד' פברואר 29, 2012 9:58 pm

ערב טוב יקירתי !
היכן תבעת הלכת למשטרה ? אם כן אז זו תביעה פלילית.
אם הגשת תביעה לבית משפט דרך עורך דין זו תביעה אזרחית.
בתביעה פלילית יש מאסר,ולא ממש אפשרי לנחש כמה יקבל....
בתביעה אזרחית הוא נקנס בכסף -אין מאסר.
מקווה שאני ברורה,ליל טוב, איתך,מיכל.

בוחרת בחיים
משתמש פעיל

הודעהעל ידי בוחרת בחיים » ה' מרץ 01, 2012 10:23 pm

הגשת התביעה היא דרך הרווחה.
תודה עזרת לי מאוד!

סמל אישי של המשתמש
מיכלל
סגל מסל"ן

הודעהעל ידי מיכלל » ו' מרץ 02, 2012 8:31 pm

יקירתי !
ממש לא דרך הרווחה, תביעה אזרחית מוגשת לבית המשפט,רצוי בעזרת עורך-דין,אין כל קשר לרווחה, הדיון הוא בין התובעת -הנפגעת,לבין הנתבע -הפוגע, ובדרך כלל מדברים באמצעות עורכי הדין של הצדדים.
המשיכי לשאול הכו להכול,איתך.מיכל.

חזור אל “יעוץ משפטי”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 6 אורחים